Program edukacyjny DZIECKO W DOMU

Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego DZIECKO W DOMU realizowanego przez Szkołę Rodzenia i Poradnię Planowania Rodziny i w ramach projektu „Zdrowie – Mama i Ja”.

25 uczniów naszej szkoły, którzy zgłosili się do programu otrzymują na weekend Lalki - symulatory niemowlęcia Real Care Baby, niezwykle realne manekiny służące do nauki opieki nad niemowlakiem. Lale te płaczą, gdy są głodne, śmieją się, gdy są szczęśliwe, mają czkawkę, oddychają jak prawdziwe niemowlaki. Wymagają tyle samo opieki, co prawdziwe niemowlaki - trzeba je karmić, przewijać, kołysać, przytulać, przebierać, a wszystko po to, by oddać realizm opieki nad dzieckiem. Lala jest zaprogramowana na niecałe 3 dni opieki. Rozpoznaje tylko jednego opiekuna, który przez czas projektu, nosi na ręce specjalną opaskę.

Program ma na celu uświadomienie konsekwencji podejmowania zachowań seksualnych i skłonienie do przemyśleń na temat gotowości do posiadania własnego dziecka. Uczy obowiązkowości, kształtuje empatię i poczucie odpowiedzialności. Pozwala, przez krótki czas, zmierzyć się z prawdziwymi wyzwaniami dorosłego życia. Pobudza świadomość tego, że nasze zachowanie może mieć różne konsekwencje i bardzo ważne jest odpowiedzialne podejście i wyobraźnia.