Wyróżnienie w finale ogólnopolskiego konkursu CanSat

W dniach od 20 – 22 kwietnia 2018 r. drużyna uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w składzie:

1. Piotr Laskowski

2. Igor Majchrzak

3. Karolina Prusiecka

4. Szymon Rygas

5. Kacper Zabłocki

wzięła udział w finale ogólnopolskiego konkursu CanSat. Osiągnęła w nim spory sukces, otrzymując wyróżnienie za wyjątkowe rozwiązania techniczne!  Opiekunem grupy był p. Maciej Nowak.
Konkurs CanSat organizowany jest przez ESERO - dział edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zadaniem konkursu jest aktywizacja uczniów i uczennic gimnazjów i szkół średnich z całej Polski. Uczestnicy tworzą swoje konstrukcje, używając nowoczesnych technik komputerowych i analitycznych. CanSat jest minisatelitą wyposażonym w system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niekiedy liczne czujniki. Standardowo w CanSatach używa się niewielkiego spadochronu do spowolnienia opadania. Innowacja w naszym projekcie polegała na zastąpieniu spadochronu, który stał się tylko systemem zapasowym, przez innowacyjny układ aerodynamiczny - monokopter - inspirowany nasionem klonu.
Rozwiązanie to spotkało się z dużym zainteresowaniem komisji konkursowej. Było chyba pierwszym zastosowaniem takiego systemu w konstrukcjach CanSatów! Lot w rakiecie na wysokość 1600m pozwolił na zebranie wielu ciekawych danych i potwierdził skuteczność zastosowanych rozwiązań technicznych.
W skład komisji konkursowej wchodzili pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Lotnictwa, projektanci rakiet, pracownicy Centrum Nauki Kopernik oraz twórcy polskiego satelity PW-sat.

Fotogaleria >>>