TURNIEJ DEBAT OKSFORDZKICH

3 listopada br. w naszej szkole odbyła się debata oksfordzka, której tezą brzmiała: Ta izba uważa, że żywność zmodyfikowana genetycznie jest szkodliwa dla człowieka. Debata to część projektu  edukacyjnego „II Turniej debat oksfordzkich szkołą kultury dialogu obywatelskiego na Pomorzu” organizowanych przez Fundację Mikroakademia  z Gdańska .

Marszałkiem debaty był Robert Pontus, a jej sekretarzem Patryk Rybak –uczniowie z klasy 3fI.

Po stronie propozycji – obrońców tezy  Karolina Andryszkowska ,  Rafał Podżunas  z klasy 4eI oraz uczniowie z klasy 1 fI - Adrian Wieczorek i  Patryk Anioł. Wspierało ich  59 osób z publiczności, która przed debatą głosowała za lub przeciwko tezie. 42 osoby z publiczności  opowiedziały się przeciwko tezie, popierając tym samym  drużynę opozycji, której mówcami byli uczniowie z klasy 3eI: Jędrzej Sibiński, Michał Kaczkowski, Bartłomiej  Gasyna oraz z klasy 1eI ,Hubert Kowalski.

Po debacie publiczność głosowała ponownie i wynik głosowania : 49 głosów za i 64 przeciw tezie oznacza, że wygrała opozycja, która  swoimi argumentami przekonała większą  część publiczności do swojego stanowiska o nieszkodliwości żywności modyfikowanej genetycznie.

Gratuluję mówcom  drużyn ich wystąpień. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w debacie. Przed zespołem jeszcze udział w gdańskim turnieju debat, na który przygotowano 16 tez.

1. Trenerzy motywacyjni są niezbędni we współczesnym świecie
  2. Zadania domowe nie powinny być obowiązkowe w polskiej szkole
  3. Auta elektryczne mają niekorzystny wpływ na środowisko
  4. Żywność modyfikowana genetycznie jest szkodliwa dla człowieka
  5. Współcześnie Art. 48 ust. 1 Konstytucji RP stoi w sprzeczności z rolą szkoły w wychowaniu młodego człowieka
  6. Zakaz handlu w niedzielę pozytywnie wpłynie na życie rodzinne Polaków
  7. Media społecznościowe niekorzystnie wpływają na młodzież
  8. Należy ograniczyć ilość reklam w przestrzeni publicznej
  9. Prawa osób z niepełnosprawnościami ograniczają prawa pozostałych obywateli
  10. Artysta głodny jest bardziej płodny
  11. Unia Europejska odbiera Polsce suwerenność
  12. Można być patriotą będąc kosmopolitą
  13. Współczesne media raczej niszczą, niż wzmacniają demokrację
  14. Polska szkoła stawia uczniom zbyt niskie wymagania edukacyjne
  15. Udział w wyborach powinien być obowiązkowy
  16. Problem imigracji kieruje społeczeństwa Europy ku nacjonalizmowi.

TRZYMAJCIE KCIUKI!!!

Iwona Bąkowska